Performans Değerlendirme Sistemi – Aklıma Gelenler-I

Biraz önce bir arkadaşım aradı ve yine bir ücretsiz danışmanlıkla KPI’ları konuştuk. Dertliyim ya, aşağıdaki gerçek olayları anlattım 🙂

Olay 1: Hedef Koyma – Tekstil

İHKİB bünyesinde, bir danışman&eğitmen arkadaşımla 8 büyük tekstil firmasına İK alanında danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ben de 4 tekstil firmasıyla çalışıyorum.

En büyüğünün İstanbul, Ordu, Akhisar, Edirne ve yanlış hatırlamıyorsam Bulgaristan’daki hariç tüm yerleşkelerine gittim. Ordu Fabrikasına gittiğimde, bir ara tuvalete gitmem gerekti, normal olarak. Ben mümkün olduğu kadar, yönetim veya beyaz yakanın değil de mavi yaka-üretimin kullandığı tuvalete de giderim. Kurum kültürü için en iyi göstergelerden biridir, mavi yaka tuvaleti.

Döndüm konuya; tuvalet çıkışında üretim verilerinin olduğu bir pano var. Endüstri Mühendisi olunca ister istemez inceledim, tutamadım kendimi.

Panoda, fire hedefleri & gerçekleşenleri var. Veriler 3 yıllık. Hedefler hep %10’da. Gerçekleşenlere baktığımda ise hiç %35 altına inmemiş.

Yine bir ara verildiğinde, fabrika müdüründen rica ettim. O panonun önüne indik. Dedim; 3 yıldır %35 altına inmeyen fireniz var ama yine 3 yıldır hep hedef %10.

Sen olsan, bu verileri gördüğünde inanır mısın bu hedefe ? dedim. Biraz durdu ve “hayır” dedi.

Performans Sistemi kurgularken, KPI’ları oluştururken, hedef verirken hep şunu düşünün. Bu yaptığımın anlamı var mı ? Bu hedefler işime yarıyor mu ? Ölçmem ve bunu raporlamam anlamlı bir fark yaratıyor mu ? Yaratmıyorsa, performans sistemi kurmayın, KPI v.b. hiç ölçmeyin, uğraşmayın. 

Bunu dedim; gelecek yıl fire hedefini %30 verin ve bu konuda özel çaba harcayın. Düşürdünüz mü %30’a gelecek yıl, %25 hedef verin. Düşüremedin %33 oldu, yine dene ama farklı yollarla. “Yapmış olmak için yapmayın”.

Olay 2: Hedef Koyma – Bilişim

Bu kez sektör farklı. 4 satışçı var ve ciro 2X. Her yıl hedef koyuyor patron ve hep 10X. Herhangi bir yapısal değişim var mı ? Yani satışçıyı 4 değil de 6 veya 8 mi yapıyorsun ? Yepyeni bir ürün&çözüm mü sunuyorsun neredeyse tekel olarak ? Yani geçen yıldan bu yıla ne değişti de X5 hedef ile ilerliyorsun ? Eğer yapmıyorsan  yani farklı bir katma değer yoksa, anlamsız. Böyle devam edersin.

Olay 3: Performans & Prim – Otomotiv

Yüce Auto’ydu sanırım. 2023 Ocak herhalde, patron tüm çalışanlarına 24’er maaş prim dağıttı. Herkes bunu alkışladı.

Öncelikle, bu boyutta bir prim dağıtmak, bu ekonomik koşullarda harika bir eylem. Böyle paylaşımcı bir patronun olması da harika.

Ammaa; o yüz küsur çalışanın hepsinin performansı aynı mıydı ? Gerçekten olağanüstü bir performans gösteren biri olduğunuzu düşünün. Ve diyelim ki 2,3 çalışma arkadaşınız, yapması gereken görevleri tam anlamıyla yapamıyor. Ve o da 24 maaş, siz de 24 maaş alıyorsunuz performans primi olarak. Bunu nasıl karşılarsınız ?

Neyse 1 telefondan bu yazı çıktı. Devamı gelecektir sanırım 🙂