İnsan Kaynaklarında Yeni Uygulamalar

Çoğu şirketin gündeminde gittikçe artan bir ağırlıkta konuşulan bir konu yaratıcılık, yenilikçilik.

İnsan Kaynakları alanında da farklı uygulamalar olduğunu duyuyoruz, görüyoruz.

Amacım, sizlerin de desteği ve yorumlarıyla bu konuda bir kaynak oluşturabilmek.

İlk aklıma gelenler;

  • Adaylar işe başvurur, sonra bekler bekler ki İK yanıt versin, bilgilendirsin. Genelde de vermez. İşe başvuran adayların en çok şikayet ettikleri konuların başında bu geribildirimin verilmemesi gelir. Bu konuda kargo şirketlerinden esinlendiğini tahmin ettiğim bir uygulamayı DeFacto uyguluyor. Aşağıdaki linkten aday, durumuyla ilgili güncel bilgilendirmeyi istediği zaman görebiliyor.

 

http://www.gelecegedepar.com/HRTPV6/index.php/component/k2/item/66-hr-online-aday-portal

  • Geçenlerde bir arkadaşım başvurduğu pozisyon için kurumdan bir eposta almış. Bu iletinin ekinde 1 dakikalık bir ses dosyası var ve sürecin sonraki aşaması için başvuran adayın ne yapması gerektiğini anlatıyor. Pozisyon için akıcı bir İngilizce de şart olduğu için hem bunu hem de neden başvurduğunu adayın kendi sesinden kaydederek – yine 1 dakikalık bir ses kaydıyla- bunu göndermesini istiyorlar. Ben bu fikre bayıldım. Arkadaşım kendisini Görevimiz Tehlike’de gibi hissettğini söyledi zaten ?
  • Bir başka yeniliği de İK dünyasına Deniz Bank getirdi. Çalışanların anlık geri bildirimlerini almak için uygulama (app) olarak hayata geçen bu yenilik, yıllık çalışan memnuniyeti anketlerine ne kadar alternatif olabilecek göreceğiz. DenizBank GMY Yavuz Elkin’in bu yeni uygulama ile yazısı da aşağıda…

https://www.linkedin.com/pulse/naber-yavuz-elkin?trk=mp-reader-card

İK’da uygulanan (hayal veya proje değil) başka ne tür yenilikler var ?

Bu yazı sizlerin de katkısıyla güncellenecek…

Desteğinizi bekliyorum (galp, galp)…