Bu yazıyı Haziran ayında yazmaya başlamıştım. Ama sonra Covid yorumlarından bana bile sıkıntı geldiği için devamı gelmemişti.

2020 hızlı başladı diye başlamışım yazıya. Taslaklardaki çoğu konunun zaten suyunu çıkardığımız için aklımda neler kalmışsa, özet şeklinde devam ediyorum.

  • Evden çalışma

Evden çalışma, ofisten çalışma derken karışık günlerdeyiz hala. Hatta tekrar eve dönen şirketler de var. Özellikle Ankara’da.

Evden Çalışma Kanada

Bu kaos devam ederken,şu görsel ilgimi çekti. Görsel Corporate Rebels (tam benim kafa bir danışmanlık firması bu arada) twitter hesabından. Kanada Federal Hükümeti evden çalışma ilkerini paylamış.

Evden çalışmış veya halen devam eden hatta şimdi sanal okullara devam eden çocukları olan tüm anne -babalara selam olsun. En büyük alkışlardan birini onlar hak ediyor. Bende 1 kedi vardı o bile zordu.

  • İşsizlik

Evden çalıştığım dönemde, 7-8 webinar daveti aldım ve furyaya ben de katıldım, itiraf ediyorum. İlk webinarda Amerika’daki işsizliği 5 milyon işsiz olarak anlatırken, sadece 1 ay sonra 40 milyonu geçmişti. Tabii sonra düşmeye başladı.

Türkiye’ye gelirsek,en son yine 2 ay uzatılan sözde işten çıkarma yasağı ile Aralık ayına ötelendi ama işsizlik çok büyük sorun şu an. Aralık sonrası devam etmezse yasak, daha büyük bir dalga gelecek.

  • Paylaşma

Yeni normal benim sanmadığım bir tanımlama. Hiçbir şey değişmeyecek bence. Sadece “paylaşım” konusunda insanlık biraz umutlandırdı beni. Bazı belediyelerin, elektrik-doğal gaz gibi ödenemeyen faturaları “imece” ile ödeme programlarını çok anlamlı ve başarılı buldum.

Bu yazıyı covid nedeniyle hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını anarak bitirmek istiyorum.